Knife Zone level 3

Blog

Knife Zone level 3

W świecie sztuk walki, systemów walki, różnorakich kursów, występuje wiele podejść do bardzo niebezpiecznego i trudnego tematu, jakim jest „obrona” przed atakiem nożem lub innym ostrym narzędziem. W zależności od instruktora prowadzącego i bazowej sztuki walki z jakiej się wywodzi, rozwiązania tego problemu mogą się diametralnie od siebie różnić. Wiele sztuk czy systemów walki posiada w swoim repertuarze techniki „obrony przed nożem”, równocześnie nie posiadając technik ofensywnych, używających noża jako broni. Co za tym idzie, bardzo często, instruktorzy czy też adepci tych systemów, nie mają „zielonego” pojęcia jak wygląda atak, jak wygląda poruszanie, praca ciałem, linie ataków itd., a ich wiedza na ten temat jest oparta na fantazji. Niestety, w większości przypadków, „obrony” przez nich ćwiczone, siłą rzeczy, nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, ponieważ są odpowiedzią na te fantazje.
Napastnik uzbrojony w nóż czy inne ostre narzędzie, gdy my mamy do dyspozycji tylko własne ręce i nogi, od początku do końca ma nad nami kolosalną przewagę. Przewaga jest tak przygniatająca, że szanse na „wygranie” takiej konfrontacji są może jak 1:100.
Dlatego też, jeśli mamy mieć kontakt z rzeczywistością, a nie bujać w obłokach fantazji, musimy spojrzeć na problem nie pod kątem „wygrania” walki, obezwładnienia napastnika, a pod kątem przeżycia takiego spotkania. A to też nie jest łatwe.
Taktyka jaka obierzemy musi być oparta na naturalnych, prostych odruchach, które muszą działać przy rzeczywistym, agresywnym ataku. Atak taki jest zazwyczaj maskowany do ostatniej chwili. Zobaczymy nóż, który już mknie w naszym kierunku, ale najczęściej najpierw go poczujemy, zanim zobaczymy. I to jest brutalna rzeczywistość, a nie człowiek machający nam przed twarzą nożem z odległości 3 metrów i atakujący szerokim zamachem…
Program Knife Zone level 3 adresowany jest właśnie takim sytuacjom. Wszystkie reakcje i techniki prowadzą do jednego: ucieczki i zarazem przeżycia, minimalizując obrażenia, które nie oszukujmy się, i tak poniesiemy.
Jeśli moje podejście, bardzo krótko streszczone powyżej, wydaje się rozsądne, to zapraszam na pierwszą edycję warsztatów Knife Zone level 3, które odbędą się 8 kwietnia w Instytucie Sportów Walki i Samoobrony VATAHA.
Szczegóły tutaj: http://www.vataha.pl/2017/02/18/knife-zone-level-3/

Comments are closed.